Zaterdag 11 maart slaat de boekengekte toe, met enthousiaste boekenkopers, lezers, liefhebbers en nieuwe letterinstappers die het Boekenweekgeschenk en -essay willen bemachtigen. Het geschenk krijgt u 11 t/m 18 maart bij besteding van €15 aan Nederlandstalige boeken, het essay is zolang de voorraad strekt te koop voor €5.
Deze Boekenweek heeft als thema Ik ben alles. Persoonlijk vinden wij niet dat de CPNB uitblinkt in heldere thema’s, maar de gedachte erachter is mooi: het vieren van onze identiteit in alle facetten en het verkennen van de rekbaarheid ervan. De zoektocht naar wie je bent is van alle tijden en wordt al zolang het woord bestaat gedaan door verhalen te vertellen. Dus wat is een betere manier om jezelf te ontdekken en anderen in hun volledigheid te zien dan via een boek? Door in de huid te kruipen van karakters kunnen we ons onderdompelen in culturen, geloofsovertuigingen, seksualiteiten of leefwijzen die de onze (nog) niet zijn. Verzonken in een boek is je identiteit even grenzeloos als je inlevingsvermogen. Je bent alles wat je denkt. Je bent alles wat je voelt. Je bent alles wat je nastreeft, wat je liefhebt, waar je van droomt. Je bent alles.'
Tsead Bruinja schrijft het Boekenweekgedicht, dit jaar voor het eerst ook in het Fries. U lees het hier, net als een samenvatting van het Boekenweekessay en het Boekenweekgeschenk.
Het Boekenweekgeschenk wordt dit jaar geschreven door Lize Spit. ‘Het leukste geheim dat ik ooit heb moeten bewaren,’ noemde ze haar uitverkiezing. In 2016 verscheen haar debuutroman Het smelt, waarvan meer dan 200.000 exemplaren werden verkocht. De roman won meerdere prijzen, werd in zestien talen vertaald en in 2023 komt de verfilming uit. In 2020 verscheen haar tweede roman, Ik ben er niet.
‘Ik hoop dat, ondanks en misschien juist omdat de hele wereld op zijn grondvesten davert en we in een periode van grote onzekerheid en verdeeldheid zijn beland, deze Boekenweek zorgt voor welkome afleiding, en dat we tegen de klippen op kunnen vieren dat de taal ons in staat stelt elkaar te begrijpen.’
Raoul de Jong schreef het Boekenweekessay Boto Banja. Hij moest huilen toen hij ervoor werd gevraagd, als eerste Boekenweekauteur met Surinaamse roots. ‘Ik huilde niet alleen voor mezelf, maar ook voor alle schrijvers op wier schouders ik sta.’ Met Jaguarman (2020), zijn vijfde boek, werd hij genomineerd voor de Libris Literatuur Prijs, naast vele andere. In september 2022 ontving De Jong de Anna Blaman Prijs voor zijn gehele oeuvre.
'Ik weet hoe hard de mensen voor mij hebben moeten vechten om hun stem te laten horen: schrijvers als Anton de Kom, Theo Comvalius, Edgar Caïro en Leo Ferrier. Deze kroon is niet alleen voor mij, ook voor hen. Dit thema, Ik ben alles, is een prachtige kans om lezers mee te nemen op avontuur van de Groningse klei naar Caraïbische stranden, op zoek naar een ongehoord verhaal dat de kracht heeft om iedereen te laten dansen.'